Nakupte za 1.000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Umění dokonalé chuti: Proč sáhnout po zrnkové kávě

V dnešní uspěchané době, kdy mnoho z nás sahá po rychlých a instantních řešeních, stojí za to na chvíli zpomalit a zamyslet se nad kvalitou toho, co konzumujeme. Zrnková káva představuje návrat ke kořenům a umění dokonalé chuti. Proč byste měli dát přednost zrnkové kávě před mletou nebo instantní variantou? Odpověď je jednoduchá: zrnková káva nabízí jedinečný zážitek, který probouzí smysly a povznáší každodenní rituál pití kávy na zcela novou úroveň. V tomto článku se podíváme na hlavní důvody, proč by zrnková káva měla najít své místo ve vaší kuchyni a proč stojí za to investovat čas a pozornost do její přípravy.

zrnková káva

Zrnková káva je velmi kvalitním druhem, neboť oproti jiným kávám udrží své vlastnosti (chuť, aroma, účinky) mnohem déle. Je spojována s rituálem vlastnoručního mletí, což dodává výsledku vypitého šálku jakýsi s láskou vytvořený bonus. Čerstvě namletá zrnková káva zaručuje svěží nádech v každém šálku. Byl vám známý fakt, že čím kratší dobou bude pomletá káva v kontaktu s vroucí vodou, bude ve výsledku jemněji namletá?
Zrnková káva také zaručí různorodost chutí, od kyselé, po hořčejší až po exotické příchutě. Proto je tato káva vhodná především pro náročnější kávomilce. Každý druh kávy vyžaduje různé pražení a zrnková káva zajistí fakt, že při běžném skladování vydrží čerstvá mnohem déle než káva mletá.

Arabica, nebo robusta?

Toto jsou dva druhy, na které se zrnková káva dělí. Za oblíbenější se označuje arabica, která se sama o sobě lépe (a déle) pěstuje a má celkově jiné vlastnosti. Robusta je na pěstování trochu citlivější, ale má jinou chuť-hořkost, a působí na chuť poněkud silněji než arabica. Díky robustě si dopřejete také bohatou pěnu, což se od arabicy očekávat nedá. Pro představu, arabica obsahuje 1,2 – 1,5 % kofeinu, robusta cca 2,7 – 3 % kofeinu.

A jak poznáme kvalitní zrnkovou kávu?

Poměrně snadno, neboť barva upražení je rovnoměrná – obsahuje minimum spálených zrn a neměla by se zde objevit ani nedopražená zrnka. Dobrou zrnkovou kávu si vyberte podle země původu nebo intenzity pražení. Při výběru si dejte pozor, zda se objevují celá zrna bez nedopražených či tmavých přepražených zrn. Vždy ale bude záležet na Vaší chuti.

Tipy na naši zrnkovou kávu

Zkuste například naše bestsellery:

Těšíme se na zpětnou vazbu od vás. Můžeme vám s něčím poradit? Nejste si jistí výběrem? Napište nám, prosím, přes kontaktní formulář, nebo se ozvěte na náš e-mail, a my vám rádi poradíme.