Nakupte za 1.000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Za šálkem pravdy: Je káva zdravá?

Káva. Oblíbený nápoj většiny populace, který je označován i za jakýsi denní rituál. Kolik vypijete šálků kávy denně? Pijete kávu před spaním? Věděli jste, že káva zlepšuje koncentraci, podporuje trávicí trakt, ale že zároveň pití kávy s sebou určitě nese i určitá možná rizika? Dnes se na našem blogu dočtete, jaký vliv má káva na Vaše zdraví, co je pravda a co mýtus.

Pití kávy

Mezi teplými nápoji káva dominuje pomyslným žebříčkům oblíbenosti. Není tajemstvím, že na každého obyvatele připadá cca 400 šálků espressa ročně, což vychází na 3-4 šálky denně, a to maximálně. O kávě se diskutuje ve smyslu, že má vliv na naše srdce, dech, pálení žáhy, či že chrání před demencí, ale zároveň je tu druhá skupina, která účinky kávy vychvaluje. Mezi kterou patříte vy? Pojďme se podívat na konkrétní vlivy a účinky, a jak to s nimi tedy vlastně je:

Může mít káva vliv na duševní zdraví?

Kofein obsažený v kávě může přispívat k lepšímu stavu nálady, zvyšovat bdělost a snižovat únavu. Když je člověk unavený, prvotně sáhne právě po šálku s dobrou kávou. Kofein vám rozjede krevní oběh, což je zárukou probrání těla i organismu. Obecně se dá říci, že káva stimuluje duševní čilost a odbourává únavu.

Pomáhá káva při hubnutí?

Káva určitě nezaručí hubnutí samo o sobě, ale může procesu hubnutí pomoci. Káva s naším tělem dělá následující věci: odvodňuje, potlačí hlad, zrychluje metabolismus, zvyšuje krevní tlak i ovlivňuje spánek. To není málo faktorů na to, aby se s naším tělem začalo něco dít. Nezapomeňte se vyhnout slazeným kávám – tudíž například Vídeňská káva by měla být tabu. Káva by se také neměla pít hned na lačno po ránu, nebo bezprostředně po jídle.

Mohou pít těhotné ženy kávu?

Jak se říká: všeho s mírou, a platí to i u šálku s kávou. Pro těhotné ženy existují alternativy. Pokud je žena těhotná a miluje kávu, jeden šálek denně by neměl být problém. Obecně je ale lepší kofein po dobu těhotenství omezit. Ačkoli díky kofeinu může mít těhotná žena více energie, může zároveň vyvolat nepříznivé vedlejší negativní účinky, na což je třeba si právě v těhotenství dávat pozor. Je třeba mít na paměti, že kofein vstupuje zároveň do krevního oběhu miminka. Výbornou náhradou je bezkofeinová káva pro těhotné ženy.

Způsobuje káva nespavost?

Zde si můžeme říci, že káva opravdu nespavost může vyvolat. Ovšem, i když kofein může ovlivnit spánek, citlivost na něj je individuální. Někteří lidé mohou pít kávu večer a bez problémů usnout, zatímco jiní mohou být citlivější. Našemu tělu trvá jednu hodinu, než se uklidní, takže se doporučuje hodinu před spaním kávu již nepít.

káva cappucino

Může být člověk na kávě závislý?

Nedovedete si Váš den představit bez kávy a berete kávu jako každodenní rituál či stoprocentní atribut přínosu energie, která vás postaví po ránu na nohy? Je tedy potom třeba opatrně, a to především s množstvím. Kofein má pozitivní vlivy jako odbourávání alkoholu, předchází zácpám a pomáhá proti nízkému tlaku. Zároveň tedy překyseluje, zasahuje do hormonální hladiny a zvyšuje například riziko křečových žil. Je třeba si ohlídat, co pijete, a kde všude se kofein vyskytuje (najdeme ho nejen v kávě), a dle toho si střežit svou denní dávku kofeinu. Jakmile byste totiž vypili více než 5 šálků kávy denně, můžete si na kofeinu vybudovat závislost. Proto je na místě podnikat následující kroky pro odbourání závislosti: pít více vody, jít na procházku, zabavit své myšlenky, nebo si schrupnout po obědě. Najít zkrátka adekvátní náhradu za kofein a držet si například pravidlo: vypít 2 šálky kávy denně.

jak připravit kávu

Závěrem: Celkově vzato, umírněná konzumace kávy může být součástí zdravého životního stylu a může přinést několik pozitivních efektů na fyzické i duševní zdraví. Ovšem, je třeba mít na paměti, že přílišná konzumace kávy může způsobit nepříznivé účinky na naše tělo i mysl a konzumovat kávu s mírou. A pokud jste úplný začátečník, můžete se rovnou mrknout na náš e-shop a vybrat si kávu dle své chuti a těšit se na její blahodárné účinky.

Těšíme se na zpětnou vazbu od vás. Můžeme vám s něčím poradit? Nejste si jistí výběrem? Napište nám, prosím, přes kontaktní formulář, nebo se ozvěte na náš e-mail, a my vám rádi poradíme.