Nakupte za 1.000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Ovlivňuje káva hladinu testosteronu? Mýty a fakta

Káva má díky svým povzbuzujícím účinkům, skvělé chuti a nádhernému aroma v našem každodenním životě významné místo. A zatímco o vztahu kávy s trávením, spalováním tuků nebo migrénou se dočtete na každém rohu, o vztahu kávy s hormonální rovnováhou a sexuálním apetitem se moc nemluví. Přitom zejména souvislost s testosteronem je hodně zajímavá. Například jedna dánská studie u těhotných žen a jejich mužských potomků zjistila, že muži, kteří se narodili matkám pijícím 4–7 šálků kávy denně, měli nižší hladinu testosteronu než synové matek pijících nanejvýš tři šálky denně.

chce to kafe

Kávy se nemusíte vzdát

Ve světě panuje o spojení kávy a testosteronu jeden mýtus – a sice, že konzumace kávy hladinu testosteronu snižuje. Vědecké důkazy však naznačují, že tyto obavy jsou z velké části nepodložené a případné riziko lze velmi jednoduše ovlivnit. Testosteron je pohlavní hormon, který hraje klíčovou roli v různých fyziologických procesech. Ovlivňuje například růst a kvalitu svalové hmoty, hustotu kostí, tvorbu červených krvinek a samozřejmě sexuální funkce a libido.

Díky kofeinu

Studie, kterou zveřejnil časopis Nutrition Journal ukazuje, že konzumace kávy může díky kofeinu vést k rychlému a krátkodobému zvýšení hladiny testosteronu.
Tuto výhodu oceníte před sportovním výkonem nebo v případě silné únavy. Kofein také spouští uvolňování kortizolu, primárního stresového hormonu v těle. Zvýšená hladina kortizolu časem snižuje dostupnost testosteronu a právě tato dynamika přispívá k rozšířené zkratce, že káva snižuje testosteron.

Hlavně s mírou

Míra citlivosti organismu na kofein je vysoce individuální, nicméně klíčem k vychutnání každodenní kávy bez nepříznivého ovlivnění hladiny kortizolu je umírněnost. Konzumace mírného množství kávy, v rozmezí 2-3 šálků denně, velmi pravděpodobně nepovede k významné hormonální nerovnováze. Pokud chcete mít hladinu svého testosteronu pod kontrolou, je důležité vzít v úvahu nejen kofein, ale i další faktory vašeho životního stylu jako je strava, cvičení, spánek nebo zvládání stresu.

Testosteron pod drobnohledem

Souvislost mezi kávou a hladinou testosteronu je složitější, než se obecně předpokládá. Vedle dočasného zvýšení testosteronu spouští kofein také produkci kortizolu, což může ovlivnit dlouhodobou hormonální rovnováhu. Je však nepravděpodobné, že by střídmá konzumace kávy měla za následek významné poškození hladiny testosteronu. Mimochodem, kromě zvýšení hladiny testosteronu může pití kávy ještě různými způsoby zlepšit sex. Káva je bohatá na antioxidanty, které chrání cévy, napomáhají krevnímu oběhu a zlepšují průtok krve, čímž pomáhají dosáhnout a udržet erekci. Káva je stimulant, který zvyšuje energii a bdělost. Zároveň je to generátor pohody, který v rozumném množství přispívá ke šťastnější a uvolněnější náladě.

Těšíme se na zpětnou vazbu od vás. Můžeme vám s něčím poradit? Nejste si jistí výběrem? Napište nám, prosím, přes kontaktní formulář, nebo se ozvěte na náš e-mail, a my vám rádi poradíme.