Nakupte za 1.000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Na kávu do sportbaru? Proč ne!

káva pro sportovce

Spousta amatérských a občasných sportovců potřebuje energii už jen na to, aby se do sportu vůbec pustilo. Sportovci profesionální nepotřebují dokopat ke sportu, ale spíš potřebují nakopnout k lepšímu výkonu. No a sportovci všeho druhu, dokonce i ti pasivní, milují a ocení kávu v čase odpočinku.

Sportovci, zejména profesionální a ti, kteří to se svým sportem myslí opravdu vážně, víceméně dokonale znají své tělo. Tito lidé na svém výkonu okamžitě poznají i nepatrný váhový přírůstek, probděnou noc, zanedbání odpočinku či podvod v dietě. Nikdo z nich nepochybuje o významu dodržování zdravého životního stylu, pravidelného tréninku nebo pitného režimu. A když se jich na to zeptáte, vydrží mluvit celé hodiny.

Patří káva do výbavy sportovce?

Káva pro sportovce je nejen vhodným dárkem, ale i vděčným tématem k rozhovoru. Vy jste možná milovník kávy, ale sportovec je i znalec toho, jak káva působí. Má perfektně vyzkoumané aroma, chuť, kyselost, texturu, hořkost i závěr. Zároveň také zná účinky kofeinu na svůj sportovní výkon.

Ví, že kofein:

  • zvyšuje bdělost, zlepšuje pozornost a snižuje únavu
  • zrychluje metabolismus a podporuje spalování tuků
  • mírně snižuje vnímání bolesti
  • podporuje vytrvalost a snižuje riziko vyčerpání sacharidových zdrojů
  • snižuje nároky na tvorbu energie z glykogenových zásob
  • napomáhá lepšímu zásobování svalů kyslíkem a živinami
  • působí stimulačně na centrální nervovou soustavu

káva je významným zdrojem kofeinu. Jeden 200 ml šálek kávy obsahuje 90-120 mg kofeinu, přičemž robusta obsahuje dvakrát víc kofeinu než arabica. Kofein se po vypití kávy vstřebá ze zažívacího traktu do krve v průběhu půl až tři čtvrtě hodiny. Nejvyšší koncentrace kofeinu v krvi je pak dosahovaná hodinu až dvě po konzumaci. Sportovec s vysokým výdajem nemusí příliš přemýšlet, jestli si může dovolit kávu osladit a doplnit smetanou. Přijatá energie bude zanedbatelná.

Káva zlepšuje vztahy

Šálek kávy má na většinu sportovců pozitivní vliv. Nejen díky výše zmíněným stimulačním účinkům, ale i z psychologického hlediska. Odměna ve formě kávy může pomoct překonat krizi v náročném tréninku. Dopřát si dobrou kávu je rituálem odměny po výkonu, ne každému vyhovuje pivo nebo protein či energetický nápoj. Sportovci jsou obecně kolegiální, společenští a družní, posezení tuží kolektivy a je skvělou příležitostí pro rozebrání výkonu.

CoffeeGarage.cz - výběrová káva eshop, Na kávu do sportbaru? Proč ne!, Spousta amatérských a občasných sportovců potřebuje energii už jen na to, aby se do sportu vůbec pustilo. Sportovci profesionální nepotřebují dokopat ke sportu, ale spíš potřebují nakopnout k lepšímu výkonu. No a sportovci všeho druhu, dokonce i ti pasivní, milují a ocení kávu v čase odpočinku.,

Důležitější než „jestli“, je „kdy“ a „kolik“

Jako u všech výživových doplňků platí, že je důležité konzumovat kávu s mírou. Je potřeba mít na paměti individuální citlivost a toleranci vůči kofeinu. Každý sportovec by měl vědět, jak jeho tělo na kofein reaguje. Pokud má otázky ohledně konzumace kávy v souvislosti se sportovním výkonem, měl by se poradit s odborníkem na výživu nebo lékařem. Příliš velké množství kofeinu může vést k nepříjemným vedlejším účinkům, jako jsou neklid, nespavost nebo dokonce zvýšený srdeční tep.

Těšíme se na zpětnou vazbu od vás. Můžeme vám s něčím poradit? Nejste si jistí výběrem? Napište nám, prosím, přes kontaktní formulář, nebo se ozvěte na náš e-mail, a my vám rádi poradíme.