Nakupte za 1.000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Chemex – alternativní příprava kávy

Jak si připravit Chemex

Chemex je skleněný džbán s výstupkem a speciálním filtrem, který se používá k přípravě kávy. Tento způsob využívá postupného zalévání horké vody na kávu, která prochází filtrem a kapá do džbánu. Chemex je oblíbený pro svůj jednoduchý a esteticky příjemný design, ale také pro to, že umožňuje zachytit plnou chuť a aromatické vlastnosti kávy.

Zde je postup, jak připravit kávu pomocí Chemexu:

  • Připravte si filtr, který před použitím propláchněte. Filtr může ovlivnit chuť kávy, což je asi jediná nevýhoda. Na druhou stranu nemáte ve svém šálku kávy díky filtru žádná drobná zrníčka jako třeba u french pressu.
  • Do filtru nasypte kávu a dejte vařit vodu, aby měla teplotu mezi 94-96 °C. Dávka opět záleží na množství nalité vody a také na tom, jak silnou kávu máte rádi.
  • Kávu nejdříve zalijte trochou vody, aby se předpařila. Začne jemné bublal, správně se tomuto procesu, kdy uniká CO2, říká, že káva “vzkvétá”.
  • Poté začněte pomalu nalévat horkou vodu na kávu.
  • Nejlépe krouživými pohyby abyste ji spařili všechnu rovnoměrně. Voda se louhuje s kávou a pomalu překapává do spodní části.
  • Takto louhujte postupným naléváním vody asi 4 minuty a poté filtr vyhoďte. Můžete servírovat výbornou kávu.
Zalítí Cemexu s kávou
Postupně zalévejte kávu horkou vodou v kruzích, začínaje u středu a postupně se pohybujte ven. Voda by měla procházet filtrem a kapát do džbánu. Ujistěte se, že voda pokrývá celou kávu a nechte kávu louhovat po dobu 3-4 minut.
Chemex a jak postupovat
Výhodou Chemexu je, že káva vychází velmi čistá a zpravidla má jemnou a vyváženou chuť.

Chemex má výhodu, že káva vychází velmi čistá a zpravidla má jemnou a vyváženou chuť. Také je možné přizpůsobit chuť podle použité kávy, množství kávy, teploty vody a způsobu zalévání. K dispozici jsou také různé typy filtrů, které mají vliv na chuť kávy. Nicméně, tato metoda přípravy kávy vyžaduje trochu cviku a pečlivost při zalévání vody, aby se dosáhlo optimálního výsledku.

Při objednávání naší kávy vybírejte způsob zpracování: STŘEDNĚ MLETÁ – například z naší edice Moto